Kufr se dvěma nebo čtyřmi kolečky?

Již úvodem je nutné říci, že výraznou převahu a výhodu zde mají příznivci čtyř koleček. Zatímco v minulém století byly naprosto samozřejmé kufry zcela bez koleček, na konci století se rychle rozšířily dvoukolečkové, které sejmuly břímě z jejich majitelů. Toto století pak přineslo nový trend, což jsou čtyřkolečková zavazadla.

a945dd2ad63052b64fd16450188a432edetail_upright_american_tourister_tokyo_chic_525-1unnamed

Trendu se velmi rychle přizpůsobili výrobci a dnes již naprosto dominují kufry klouzající se na čtyřech nejnověji dokonce dvojitých kolečkách. Má to jistou logiku. Těžiště je rozloženo na více bodech a i manipulace je tak snazší.

Abych ale nechválil pouze jednu skupinu i dvoukolečkové kufříky mají něco do sebe. Hlavní plus spočívá v tom, že kolečka jsou více zapuštěna a jejich odolnost je tedy proti čtyřkolečkovým korábům vyšší. Protože jejich počet je o polovinu nižší, údržba je snadnější. Bývají také o něco levnější. Nicméně, jak už bylo zmíněno, jejich nabídka je omezená. Kufrland se ovšem vždy snaží mít nějaké v nabídce chápaje, že mají také své fanoušky.

Lze také větičkou zmínit různé atrapy kufrů, mající libovolný počet koleček. Tyhle díla čínské provenience jsou k vidění na tržnicích a jejich kolečka se obvykle v krátkém časovém horizontu rozsypou jako korálky od Natálky. Tyto tedy mezi kufry počítat nebudeme.

cestovni-kufr-na-koleckach-chaoping_5cestovni-kufr-na-koleckach-chaoping_7

Abychom to shrnuli.

Zavazadla se 2 kolečky:

plus mají lépe chráněná kolečka, bývají o něco levnější, snadnější údržba, lépe zvládají nerovný povrch

minus jejich nabídka je menší, horší manipulace, při použití nutno naklopit

 

Zavazadla se 4 kolečky:

plus široká nabídka všech značek, modernější, snadná manipulace, otáčení koleček o 360 stupňů, lze snadno postavit

minus větší zranitelnost koleček, menší objem kufru kvůli vyšší světlé výšce, vyšší cena a náklady na údržbu

Vybrali jste si? Mohu-li osobní doporučení a zkušenosti, u menších kufrů, např. kabinových se kloním ke 2 kolečkám. Už kvůli objemu kdy se každý litr počitá. U těch větších, které mají třeba 100 litrů dám přednost 4 kolečkám, protože váha je lépe rozložená a tady na nějakém litru nesejde. V obou případech je ovšem potřeba zvolit alespoň základní kvalitu. Nakoupíte-li cenově "výhodný" kufr v hypermarketu, snadno se z výletu můžete vrátit a mít "o kolečko míň".

6203876748_c5078dcf1d

Cestujte lépe s Kufrlandem! :-)                                                                                                     Štefan Baláž