Textilní nebo skořepinový kufr?

Vybíráme-li pro sebe vhodný kufr, první volba, která vyvstane je z jakého materiálu by měl být. Je to zároveň nejčastější otázka, kterou nám kladou naší zákazníci, nejčastěji v podobě "Který je lepší?". Je to asi tak stejné jako zodpovědět jestli je lepší pivo nebo víno, kočka nebo pes, hory nebo moře, Sparta nebo Slavia. 

Na našich stránkách běží dlouhodobá anketa ve které mají mírně navrch skořepinové kufry. Ty jsou také o něco prodávanější. Lidé mají rádi jejich kreativní tvary a barevnou variabilitu, kde mají látkové kufry lehký handikep. Jsou však "lepší"?

Při výběru je mnohem podstatnější než vizuální vzhled spíše členění vnitřního prostoru. U textilních kufrů ho tvoří jednolitý prostor uzavřený víkem, u skořepiny jsou to dva navzájem oddělené prostory, neboť se otvírají v půlce.

Image result for otevřený kufrImage result for otevřený kufr

Máte-li jasno, který z těchto prostorů vám víc vyhovuje, máte napůl vyhráno. Pokud stále váháte zde je výčet základních vlastností.

Textilní (nebo látkový) kufr- nejčastějším výrobným materiálem je polyester a jeho různé variace a odvozeniny. Tyto kufry bývají obecně o něco lehčí, než plastové, což je jejich asi najvětší a fatální výhodou. Jako druhou bych pak označil vnější kapsy, které skořepina většinou postrádá. Fanoušci látkových kufrů zdůvodňují svou náklonnost k nim nejčastěji poznámkou "že do něj toho víc narvou". V těchto případech pak zejména u levných kufrů zakoupených v hypermarketech padne často za oběť zip.

Image result for balení kufru

Tato skupina kufrů má také větší variabilitu koleček- lze si zvolit mezi dvou, či čtyřkolečkovou verzí. Častejším jevem bývá u nich také přítomnost expandéru, tedy přídavného zipu určeného ke zvětšení uložného prostoru. Pokud jde o nevýhody, jednu z nich jsem zažil na vlastní kůži, když se mi kufr na letišti vrátil rozpáraný po celé délce a polovina nákladu v něm chyběla. Někomu může vadit skutečnost, že textil více vstřebává pachy či větší náklonnost ke znečištění.

Skořepinový (nebo plastový) kufr- je aktuálně populárnější, neboť umožňuje větší realizaci kreativity designérů. Toto opět neplatí pro zboží z hypermarketů. Tam je obvykle zadání jasné- soudruzi v Čině musí vyrobit za minimální cenu a s minimální spotřebou nejlevnějšího materiálu něco, co se dá levně prodat. Jejich trvanlivost je pak přibližně stejně dlouhá jako u potravin ve vedlejším regálu. Ty kvalitnější zavazadla, koupené jinde než v obchodě s jídlem však bývají nápadité a vkusné.

Image result for beautiful luggage

Výhodou skořepiny (neboli pro světáky hardshell) je snadnější údržba. Znečištění se dá odstranit vlhkým hadrem. Kvalitní skořepina je navíc odolná proti sadistickým nakladačům na letišti, takže vajíčka i míšeňský porcelán mají větší naději na přežití. Nevýhodou je absence vnějších kapes (až na drobné výjimky) a radost z nich nemají ani příznivci dvoukolečkových modelů, neboť ty se ve skořepinové verzi téměř nevyrábí.

Lze ještě krátce zmínit zvláštní skupinu kufrů a to jsou hliníkové, které mají také svou menší věrnou skupinu příznivců. Výhoda těchto kufrů je vysoká odolnost (ještě vyšší než u plastů), elegance a reprezentativnost. Nevýhodou je vyšší hmotnost a zejména cena, která se u prestižních značek počítá v desítkách tisíc.

Hergestellt aus 100% Aluminium: American Tourister Alumo

Otázka tedy nezní, který z materiálů je lepší, ale který lépe vyhovuje vašim potřebám. Pokud si nejste zcela jisti, doporučujeme navštívit naší prodejnu , kde si vše můžete prohlídnout i zevnitř, případně se dotázat i na dálku chatem, telefonicky či mailem.

Cestujte lépe s Kufrlandem! :-)                                                                                   Štefan Baláž